Кожна сім’я, яка втратила військового під час повномасштабної війни, може отримати 15 мільйонів гривень компенсації – це одноразова грошова допомога рідним загиблих, яка встановлена Постановою Кабінету Міністрів № 168 від 28 лютого 2022 року.
Що треба робити, щоб отримати грошову допомогу?
Військкомат або військова частина інформує членів сім’ї про загибель військового, надає документи: про нещасний випадок і про спеціальне розслідування по цьому випадку. До «нещасних випадків» військові зараховують усі смерті службовців, незалежно від обставин їх загибелі. Такий порядок як у Міністерстві внутрішніх справ (куди належить Нацгвардія та поліція), так і у Збройних сил (куди належать інші військові підрозділи та тер-оборона).
– Після будь-якої подібної події призначається службове розслідування. Комісія, яка проводить розслідування, складає акт.
– На підставі акту складається висновок про службове розслідування і вже на підставі цього висновку видається довідка про обставини отримання травми чи настання смерті.
– Далі має бути висновок військово-лікарської комісії, який може оформлятися як виписка, або рішення, або витяг з протоколу. У тому висновку має бути вказаний причинно-наслідковий зв’язок смерті. Від формулювання цього причинно-наслідкового зв’язку і залежить статус та обсяг пільг, розмір компенсації.
Висновок – це постанова комісії, в якій має бути прописано по якій саме причині помер військовий. Якщо у висновку пишуть: «смерть пов’язана з проходженням військової служби», то фактично таке формулювання не дає права родичу загиблого отримати компенсацію. За наявності підстав важливо прослідкувати, щоб в документі значилось, що смерть настала «під час виконання службових обов’язків» та «пов’язана із захистом Батьківщини». Такий запис дасть право на отримання грошової компенсації та інших пільг.
Також варто звернути увагу на формулювання висновків розслідування, оскільки запис про вчинення померлим правопорушення, навмисне спричинення службовцем тілесного ушкодження чи настання смерті у стані сп’яніння автоматично позбавляє права членів сім’ї на отримання виплати.
У разі виявлення невідповідностей в результатах розслідування, їх доцільно оскаржувати на цьому ж етапі протягом наступних пів року.
Хто має право на грошову компенсацію?
Законом визначено, що на отримання грошей претендують члени сім’ї, батьки та утриманці. Водночас закон відносить до членів сім’ї не лише дружину та дітей, а й інших осіб, що проживали із померлим та вели спільне господарство. Натомість повнолітні син чи дочка, які мешкали окремо, позбавлені права на виплату.
Людям, які ж проживали із померлим без офіційного підтвердження (наприклад, не були прописані в одній квартирі), необхідно отримати судове рішення щодо встановлення факту проживання однією сім’єю із ним.
Перелік необхідних документів
Службові документи(які готує військова частина і направляє до військкомату):
- витяг з наказу про виключення загиблого із особового складу;
- витяг з особової справи про склад сім’ї;
- документ про обставини смерті (довідка командира про обставини травми або акт спеціального розслідування нещасного випадку);
- постанова лікарської комісії щодо причин загибелі.
Особисті документи(які збирають члени сім’ї):
- довідка про склад сім’ї;
- заява кожного повнолітнього члена сім’ї або нотаріальна відмова;
- паспорт та ідентифікаційний код заявників;
- інформація про банківські реквізити;
- свідоцтво про смерть;
- свідоцтво про народження (якщо подають заяву батьки);
- свідоцтво про шлюб (якщо подає заяву дружина);
- свідоцтво про народження дітей (за наявності);
- судові чи інші рішення, що підтверджують юридичний факт (проживання тощо за наявності).
В заяві на отримання 15 мільйонів гривень необхідно власноруч зазначити: «згідно з постановою КМУ від 28.02.2022 № 168», що свідчитиме про вибір саме цієї суми – 15 мільйонів гривень.
Таку заяву можна подати протягом трьох років з моменту смерті. Копії завіряються при прийнятті документів, а оригінали залишаються у заявника. За результатами розгляду документів складається висновок, що направляється на розгляд комісії при Міноборони (МВС тощо). Прийняте рішення оформляється наказом командира військової частини, відповідно до якого, в порядку черговості, робиться виплата (орієнтовний строк – 45 днів і більше).
Виплата розподілятиметься порівну між кожним членом сім’ї. Частка неповнолітнього буде нараховуватися на рахунок мами. А сама виплата повинна здійснюватися одразу, а не розбиватися на періоди.
Які ще можна отримати пільги?
Крім того, близькі загиблого мають право подати заяви на гарантовані законом виплати у зв’язку зі смертю військового:
– одноразову грошову допомогу на поховання;
– заява на грошове забезпечення службовця за місяць;
– одноразова бойова винагорода (100 тисяч гривень);
– матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Також, якщо близькому загиблого виповнилося 50-т років, він має право отримувати пенсію по втраті годувальника
Окремо законодавство передбачає для членів сім’ї загиблих військовослужбовців такі пільги:
- допомога на поховання та компенсація витрат на разовий проїзд та транспортування речей померлого;
- медичне обслуговування у закладах Міноборони та правоохоронних органів;
- пільгова оплата вартості путівок на санаторно-курортне лікування;
- безоплатне одержання окремих ліків та зубопротезування;
- надання позачергових місць у дитячих комунальних закладах за місцем проживання;
- зарахування дітей на бюджетні місця державних вишів за спеціальністю на вибір;
- виплата суми державного страхування військового (батькам та неповнолітнім дітям);
- знижка 50% на комунальні послуги тощо.
Ці та інші пільги описані у статті 15 закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».